Λύκειο Δροσιάς - Χαλκίδας | Δροσιά 341 00 | mail@lyk-drosias.eyv.sch.gr | +30 22210 99922

Location

Διεύθυνση Δροσιά 34100

time

Ωράριο 8:00 - 14:00

Καλέστε +30 22210 99922

ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΣ

Καλώς ήλθατε στην επίσημη ιστοσελίδα του Γελ Δροσιάς Χαλκίδας!

Το Γελ Δροσιάς Χαλκίδας είναι μια νεόδμητη σχολική μονάδα που ιδρύθηκε και λειτουργεί από το 2015 με σκοπό να εξυπηρετήσει τις εκπαιδευτικές ανάγκες του Δήμου Ανθηδόνος και των οικισμών του Ονταθίου, της Ξηρόβρυσης, του Αγίου Μηνά και μέρους της Ποσειδωνίας. Βρίσκεται σε μια ήσυχη και πανέμορφη τοποθεσία λίγο έξω από τον οικιστικό ιστό της πόλης της Δροσιάς σε απόσταση 800 μέτρων από την κεντρική πλατεία.Η μεταφορά των μαθητών πραγματοποιείται με μέσα τα οποία εξασφαλίζει η πολιτεία.

Το σύγχρονο κτήριο στο οποίο στεγάζεται είναι κτισμένο με μεράκι και αποτελεί στολίδι για την όλη την περιοχή. Ο αύλειος χώρος του έχει έκταση 20.000 τμ και περιλαμβάνει γήπεδο μπάσκετ, βόλεϋ και γήπεδο ποδοσφαίρου 5Χ5. Οι μαθητές έχουν χώρο να αθληθούν, να ξεκουραστούν και να επικοινωνήσουν μεταξύ τους με ασφάλεια. Γύρω στην εξωτερική περίφραξη μαθητές του σχολείου έχουν φυτέψει δέντρα φροντίζοντας για την αισθητική και περιβαλλοντική αναβάθμιση του χώρου τους.Το κυρίως κτήριο της σχολικής μονάδας διαθέτει 10 αίθουσες μαθημάτων, εργαστήριο Φυσικής-Χημείας, εργαστήριο πληροφορικής, βιβλιοθήκη-σπουδαστήριο, 2 αίθουσες προβολών, αίθουσα τεχνολογίας, αίθουσα μαθητικών κοινοτήτων, γραφείο Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, γραφεία καθηγητών και μεγάλη αίθουσα εκδηλώσεων εξοπλισμένη με σύγχρονο ηχοσύστημα και βιντεοπροβολέα για τις ανάγκες των σχολικών εορτών αλλά και των Συνεδρίων και των παρουσιάσεων τα οποία κατά καιρούς πραγματοποιούνται στο Γελ Δροσιάς...

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ